Danskalendern

 

Februari

 

Söndag  17.02  Evijärven Alapään Ns. – ”Kultainen Nuoruus”läs mera på sidan konserter

Torsdag 21.02  SeniorpunktenFolkhälsan i SmedsbyFarzons  Kl 14 -16.30

Fredag 22.02  LovisaKuggomdanserUniset kl 19.00 – 22.00

Lördag 23.02  NykarlebyStjärnhallenDansdax  &  Exodus

Mars

Lördag 02.03  Evijärven Alapään Ns. – Vasikka-ahoAntti Ahopelto & Etiketti

Lördag  02.03  VöråNorrvallaDansfest –Tomas FantzCarismaJonas Näslund

Fredag 08.03 Vasa – Scandic  WaskiaLövgrens

Lördag 09.03 VasaScandic  WaskiaLövgrens

Lördag 09.03  KronobyKronoby samlingshusDansdax 

Onsdag 13.03  HelsingforsDans på AVJonas Näslund duo  Kl 18 – 22

16.03 Kristinestad – Kristinahallen – A Tribute to The Eagles – läs mera på sidan konserter

Lördag 16.03  NykarlebyStjärnhallenMaxells & Luostarin Yhtye

Söndag 1 7.03  Legendernas – Nostalgikväll

Konsert på Ritz  kl 15.00 och kl 18.00 köp biljett nu!

Torsdag 21.03  SeniorpunktenFolkhälsan i SmedsbyMix Music  kl 14 -16.30

Fredag 22.03 LovisaKuggomdanserDanswerket  Kl 19 -22.00

Lördag 23.03  KorsholmReplotBerny´sTomas Fantz

Lördag 23.03  VasaScandic Waskia  – Charlies

Lördag 23.03  Kållby samlingshusCarisma

Fredag 29.03  DalaskogBarbados

Lördag  30.03  Dragsfjärds Uf. – FurulundBarbados

Lördag 30.03  NykarlebyStjärnhallenTomas FantzDAMERNAS

DANSGALA  I SNELLMANSSALEN

Lördag 30.03  KarlebyKokkola

Guns Rosor &  Dansdax

 Tangodrottning – Johanna Pakonen & Onnenkerjäläiset

  DANSGALA I SNELLMANSSALEN

April

Onsdag 03.04  Viking Line – M/S Grace – Åbo-StockholmHögtryck

Fredag 05.04 Vasa  – Scandic WaskiaFernandoz

Lördag 06.04 Vasa –  Scandic WaskiaFernandoz

Onsdag 10.04  HelsingforsDanskväll på AVHenry´s One Man Band  kl 18 – 22

Fredag 12.04  LovisaKuggomdanser

Lördag 13.04  HangöBrankis i HangöDanswerketKl 19-01

12.04 – 14.04   A Tribute to The Eaglesläs mera på sidan konserter:

18.04  A Tribute to The Eaglesläs mera på sidan konserter:

Fredag 19.04  Petalax Uf.Dansdax

Påsklördag 20.04 Vasa –  Scandic WaskiaTommys

21.04  Söndag  NykarlebyStjärnhallenCarisma

Valborgsmässoafton 30.04 Vasa –  Scandic WaskiaCarisma

Valborgsmässoafton 30.04  VöråNorrvallaTommys & Dansdax

Maj

Lördag 04.05  Nykarleby –  Stjärnhallen  – Nilzons

Fredag 10.05  LovisaKuggomdanser

Lördag 11.05  MariehamnPark Restaurang & BarConny Henrix

Lördag 11.05  WasalineNostalgidansCarisma

Lördag 11.05  Emet FolkparkDansdax & Ässät (från Uleåborg)

Lördag 18.05  ÅlandbrändÖluffen med dans på Restaurang GullvivanHögtryck

Lördag 18.05  Forsby på ToppenTommys & i puben Dennis Rönngård & band

Lördag 25.05 Ekenäs – RamsholmenGuns Rosor

Juni

Lördag 01.06  Emet FolkparkCarisma & Exodus

Lördag 08.06  BorgåDansholmen i TolkisTomas Fantz

Fredag 21.06 Kasnäs PaviljongGuns Rosor –  Midsommarafton

Fredag 21.06  Emet FolkparkTommys & MenoxMidsommarafton

Lördag 22.06  BorgåDansholmen –  i TolkisGuns RosorMidsommardagen

Lördag 22.06  Fagerö FolkparkCarisma  &   —  Midsommardagen

Lördag 22.06  Lillby KlackenDansdax &  uppdateras snart –  Midsommardagen

Fredag  28.06  Björköby, SvedjehamnPostroddendans i Salteriet –  Tomas Fantz

Fredag 28.06  MaxmodansinHögtryck (från Åland)

Lördag 29.06  Åminne-FolkparkVikingarna med Christer Sjögren & Lövgrens

Lördag 29.06 Lillby Klacken”Klacken Party”

juli

Fredag 05.07  SibboSöderkulla GårdHögtryck

Lördag  06.07  Houtskär – Näsby – Högtryck

Lördag 06.07  VöråRejpelt paviljongGuns Rosor

Lördag 06.07  Emet FolkparkSkåningarna & Maxells

Söndag 07.07  Åminne FolkparkSkåningarna

Lördag 13.07  Ytteresse Uf.Guns Rosor

Fredag 19.07  Åminne FolkparkLasse Stefanz & Sirocco

Lördag 20.07 EkenäsRamsholmenLasse Stefanz & Showdown

Lördag 20.07  MariehamnSjökvarteret MariehamnConny Henrix

Lördag 20.07  LovisaBrinkåsa paviljongCarisma

Onsdag 17.07  MalungDansbandsveckanDansbana (6) Högtryck

Fredag 19.07  MalungDansbandsveckanDansbana (5)Tomas Fantz

Lördag 20.07 MalungDansbandsveckanDansbana (1)Tommys

Onsdag 24.07 Evijärven Alapään Ns. – Vasikka-ahoDansdaxDAMERNAS

Augusti

Lördag  03.08  Lappfjärd Uf.Guns RosorLAVADANS”

Lördag 03.08  Emet FolkparkCharlies & Showdown (från Kimitoön)

Lördag 11.08 Lillby KlackenFernandoz  &  Guns Rosor

Lördag 17.08  LovisaBrinkåsa paviljongGuns Rosor

Lördag 17.08  Forsby på ToppenCarisma & i puben Ove & The Lydians

Lördag 24.08 BorgåDansholmen i TolkisDansdax & Tommys & Hans Martin

September

Lördag 07.09  ÅlandBrändöRestaurang GullvivanHögtryck

Lördag 07.09  Emet FolkparkGuns Rosor &  Johanna Debreczeni & Amorio Säsongsavslutning

Oktober

Lördag 05.10  VöråNorrvallaDansfest

Fredag 11.10 VasaScandic WaskiaBlender

Lördag 12.10 VasaScandic WaskiaBlender

Lördag 26.10 VasaScandic WaskiaGuns Rosor

Söndag 27.10 VasaScandic WaskiaGuns RosorTrivseldans

November

Fredag 15.11 Vasa – Scandic WaskiaDonnez & Skåningarna

Lördag 16.11 Vasa – Scandic WaskiaDonnez & Skåningarna

December

Nyårsafton 31.12 Vasa – Scandic WaskiaTomas Fantz