Danskalendern

 

Juli

 

Onsdag 18.07 Evijärven Alapään Ns.  Vasikka-aho Guns Rosor  DAMERNAS

Onsdag 18.07 Dansbandsveckan 2018 Bana 6 Högtryck & San Marino & Linda

Fredag 20.07  Hangö Folkparken   San Marino & Linda

Fredag 20.07 Åminne Folkpark Lasse Stefanz & Guns Rosor

Lördag 21.07 Kimitoön  Kasnäs Skärgårdsbad   Susann Sonntag’s  Kasnäs dagen

Lördag 21.07 Lovisa Brinkåsa Danspaviljong San Marino & Linda

Lördag 21.07 Dansbandsveckan 2018 Bana 1 ChiquitaTommys  & Hans Martin

Lördag 21.07 Kimitoön Kasnäs Skärgårdsbad – Susann Sonntag’s

Lördag 21.07 Skaftung Uf.  ”Laxdans”Fenix

Lördag 21.07 Björkö Tomas Fantz –  arr: Skärgårdens vänner

Lördag 21.07 Molpe paviljong  Nilzons & Ben Dovers i Daltons

Lördag 21.07 Evijärven Alapään Ns.MarkkinatanssitBoppin Therapys

Lördag 21.07 Lillön – Pärlan i havetMonäsrodden 2018 Carisma

Söndag 22.07  Högnabba danspaviljong  Guns Rosor  kl 17-21.00

Onsdag 25.07 Åminne Folkpark – Amélie goes to Belgrad

Onsdag 25.07 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho  – KomiatDAMERNAS

Fredag 27.07 Tenala Torparrian Matz Bladhs

Fredag 27.07  Karis  Brankis   Susann Sonntag’s  Karis Natten

Lördag 28.07 Liljendal Pilvilinna  Streamline & Jeanette

Lördag 28.07 Töjby paviljong American Car meeting –  dans kl 20-02.00 San Marino & Linda

Lördag 28.07 Korsholm Café Arken Matz Bladhs

Söndag 29.07 Lillby KLacken Matz Bladhs

Augusti

Onsdag 01.08 Åminne Folkpark – A Divine taste of Summer – med operatrion Divine 

Onsdag 01.08 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-ahoLuxusDAMERNAS

Fredag 03.08 Forsby På Toppen – Pink Skithouse Party 2.1 – Knogjärn

Fredag 03.08 Larsmo  Köpmanholmen   Guns Rosor  kl 20-23.00

Lördag 04.08 Åland – Eckerö – Sandviken – Högtryck

Lördag 04.08 Houtskär Vesterlid  Streamline & Jeanette

Lördag 04.08  Brinkåsa paviljong  Dansdax

Lördag 04.08 Lappfjärd FBK Tommys

Lördag 04.08 Emet Folkpark Maxells & Tomas Fantz

Onsdag 08.08 Åminne Folkpark – Anders Lundin – Expedition Livet

Onsdag 08.08 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho – Tiina & The Best Men –  DAMERNAS

Fredag 10.08 Korsholm Café Arken Fernandoz

Lördag 11.08 Maxmo Dansbana  San Marino & Linda

Lördag 11.08 Dansholmen i Tolkis –  Streamline & Jeanette & The Fuusio

Lördag 11.08 Lillby Klacken Fernandoz & i puben Dennis Rönngård

Lördag 11.08 Fagerö Folkpark  Top Cats  &  Danny T & Sirens   & Partyband i puben

Fredag 17.08 Tenala  Torparrian  Tommys

Lördag 18.08 Molpe paviljongTommys  & Less is More i Daltons

Lördag 25.08  Skåldö  Forneldarnas natt  Susann Sonntag’s

Lördag 25.08 PellingeBenitas Café  Streamline & Jeanette  Forneldarnas natt

Lördag 25.08 B & B Kansakoulu Västanfjärd Forneldarnas natt Showdown

Lördag 25.08 Borgå Dansholmen i Tolkis Tommys  & Hans Martin & Dansdax Forneldarnas natt

September

Lördag 01.09 Forsby På Toppen  PUBKVÄLLNo Big Deal

Lördag 01.09 Ytteresse paviljong  Guns Rosor

Lördag 08.09  Korsnäs Uf-lokal  Jonzons  10-Års  Jubileumsdans

Lördag 08.09 Fagerö Folkpark  80-talskväll Snowstorm m.fl

Lördag 08.09 Emet Folkpark  Guns Rosor & Charlies Säsongsavslutning

Fredag 21.09 Vasa  Scandic Waskia DonnezDanssäsongen drar i gång!

Lördag 22.09  Vasa Scandic Waskia DonnezDanssäsongen drar i gång!

Lördag 22.09 Åminne Folkpark – Abba-show med Super Trouper

Lördag 29.09 Fagerö Folkpark  Fernandoz  &  San Marino & Linda & i puben No Big Deal (öppet till kl 03)

Lördag 29.09  Nykarleby   Stjärnhallen  Guns Rosor

Oktober

Fredag 05.10 – A Tribute to The Eagles – läs mera  på sidan konserter

Lördag 06.10 Vasa  Scandic Waskia Guns Rosor

Söndag 07.10 Vasa Scandic Waskia Guns Rosor Trivseldans kl 14 – 17.00

Onsdag 10.10 M/S Viking Grace DanskryssningTomas Fantz

Torsdag 11.10 M/S Viking Grace Danskryssning  – Donnez

Lördag 13.10 Sibbo Nickby Festsal  San Marino & Linda

Lördag 13.10 Vörå Norrvalla DANSFEST Tommys & Carisma & Guns Rosor

Onsdag 17.10 A Tribute to The Eagles – läs mera på sidan  konserter

Fredag 19.10 Vasa  Scandic Waskia Martinez

Lördag 20.10 Vasa  Scandic Waskia Martinez

Lördag 20.10   Nykarleby  Stjärnhallen   Nilzons

Fredag 26.10 A Tribute to The Eagles – läs mera på sidan konserter

Lördag 27.10 Hangö Brankis Showdown kl 19-01.00

November

Lördag 03.11  Nykarleby  Stjärnhallen

Lördag 10.11 Vasa  Scandic Waskia  Tommys & Charles Plogman  & Singsby Sångkör

Lördag  17.11  Nykarleby  Stjärnhallen  Maxells &  

Fredag 23.11 A Tribute to The Eagles – läs mera på sidan konserter

Fredag 23.11 Vasa Scandic Waskia Dansdax

Lördag  24.11 Vasa  Scandic Waskia Dansdax

Lördag 24.11 A Tribute to The Eagles – läs mera på sidan konserter

Lördag 24.11 Kållby samlingshusSan Marino & Linda

Lördag 24.11 Dragsfjärd Kasnäs Lutfiskafton med dans Johan ”Jussi” Lindberg

Fredag 30.11 Vasa Scandic Waskia Mats Bergmans

 

December

Lördag 01.12 Vasa  Scandic Waskia Mats Bergmans

Lördag 01.12  Nykarleby  Stjärnhallen 

Fredag 08.12 Vasa  Scandic Waskia Carisma

Lördag 09.12 Vasa  Scandic Waskia Carisma

Fredag 14.12 Vasa  Scandic Waskia Tomas Fantz

Lördag  15.12  Pargas  Restaurang  Malmen  Julfest – Joulujuhla  Susann Sonntag’s

Juldagen 25.12  Nykarleby  Stjärnhallen  Guns Rosor

Lördag 29.12 Vasa  Scandic Waskia –  San Marino & Linda

Måndag 31.12 Vasa Scandic Waskia –  San Marino & Linda Nyårsafton

Måndag  31.12 Dragsfjärd KasnäsNyårsdans med stående bord! – Showdown

Januari 2019

Fredag 11.01 Vasa  Scandic Waskia Matz Bladhs

Lördag 12.01 Vasa Scandic Waskia  Matz Bladhs

Februari

Fredag 15.02 Vasa  Waskia  Donnez

Mars

Fredag 08.03 Vasa Scandic  Waskia Lövgrens

Lördag 09.03 Vasa Scandic  Waskia Lövgrens

April

Fredag 05.04 Vasa  Scandic Waskia Fernandoz

Lördag 06.04 Vasa  Scandic Waskia Fernandoz

Påsklördag 20.04 Vasa  Scandic Waskia Tommys

Valborsmässoafton 30.04 Vasa  Scandic Waskia Carisma

Maj

Juni

juli

Augusti

September

Oktober

November

Fredag 15.11 Vasa Scandic Waskia Donnez & Skåningarna

Lördag 16.11 Vasa Scandic Waskia Donnez & Skåningarna

December

Nyårsafton 31.12 Vasa Scandic Waskia Tomas Fantz